Home Products About us News Support Contact us Inquiry Online Led Knowledge
PRODUCTS LIST
LED Advertising
LED Animation Light Box
LED Crystal Light Box
LED Slim Light Box
Fabric LED Light Box
LED Tracing Light Box
LED Writting Board
LED Cinematic Light Box
EL Advertising
EL Light Box
EL Backlight
EL Poster
EL Ribbon
EL T-shirt
CONTACT US

GGE Corp., Limited


2 Floor, B6 Building, 2nd Industrial district, Shi'ao, Langqin Road, Dalang, Longhua, Bao'an District, Shenzhen 518109 China

Tel:+86-755-88257880
Fax:+86-755-88257891
CEP: +86-13244899899
CP: Ms Megan Deng


E-mail: sales@chinagge.com

www.chinagge.com 


 

>>Case
 
How much do LED Lights really costs ?
Noone likes 'hidden costs', but if you continue to buy and use cheap, inefficient light bulbs this is precisely what you get. To avoid paying many more times the asking price for a bulb we recommend switching to affordable LED Lights.

While the upfront cost of buying a light bulb should be whatever is stated on the box, the 'lifetime cost' must take into account the cost of running a bulb for its entire operational life. That is why a bulb that has a low sticker price may end up costing you more money in the long run than a bulb with a higher sticker price.

As well as the sticker price, there are two other costs associated with light bulbs: the replacement cost and the energy cost.

Replacement Cost

LED Bulbs have an operational life expectancy of between 30,000 and 50,000 hours. This is up to 10 times longer than a traditional incandescent bulb. Even if an incandescent bulb only costs £2.00, the price of replacing that bulb ten times over will work out to an additional £20.00. Even the most expensive LED Bulb only costs about £13.00, but will last you for several years, which means you have already saved £7.00 in replacement costs.

Ads by Google
Energy Cost

In order for a light bulb to work it must use electricity and, unfortunatley, electricity costs money. By that logic a bulb that uses less electricity will be more cost effective to run.

Energy consumption is measured in kilowatts per hour (kWh) so a 60 watt bulb that runs for a single hour will use 0.06 kWh. As energy companies charge on kWh basis, calculating the running cost of a bulb for a single hour is as simple as multiplying the number of kWh used by the tariff charged by the electricity company.

Hypothetically speaking, if you pay 15 pence per kWh, a 60 Watt incandescent will be costing you 0.9 pence an hour, which works out to 9 pence for 10 hours use a day. While this may not seem like much, every year you will be paying £32.85. For an equivalent LED Bulb that only uses 4 Watts, the cost of running the bulb for 10 hours a day will work out to 0.6 pence and for an entire year £2.19.

As you can see the savings LED Bulbs offer overtime far outweigh the initial cost. Upgrade today and begin saving money.
 
NEW PRODUCTS
 
              

Home Products About us News Support Contact us Inquiry Online
Copyright © GGE Corp., Limited
2 Floor, B6 Building, 2nd Industrial district, Shi'ao, Langqin Road, Dalang, Longhua, Bao'an District, Shenzhen 518109 China

Tel:+86-755-88257880
Fax:+86-755-88257891
E-mail: sales@chinagge.com


www.chinagge.com

www.globalsources.com/gge.co

http://chinagge.en.alibaba.com



 

 

Online Services

Megan Deng
David Liu
Nicole Luan

Tel:
+86-755-88257880
Fax:
+86-755-88257891
CEP:
+86-13244899899